Mindfulness for depression
חיפוש
Close this search box.
מיינדפולנס אנה נווה לדרמן
מיינדפולנס - אנה נווה לדרמן
Mindfulness for depression

כיצד תרגול מיינדפולנס יכול לסייע מול חרדה?

Pixabay

להיות נוכח ברגע ומקום מסוים בחיים, לא בהכרח מבטיח שזה יהיה מקום של רוגע ושלווה. תרגול של מיינדפולנס יכול לחבר אתכם ללחצים ולחששות שלכם ולסייע לכם לרכך את תחושות החרדה, להפחית את המתח ולהרגיע את התקפי הפאניקה המיותרים שמגיחים מעת לעת.

חרדה היא למעשה הדרך של הגוף שלנו לומר, ׳הלו, אני חווה יותר מדי לחץ בבת אחת׳ וכאשר התחושה הזו של להיות ׳בכוננות תמידית׳ הופכת לרעש רקע מתמיד שלא נעלם, זה הזמן לחפש אחר מענה מתאים לבעיה. תרגול מיינדפולנס אינו בהכרח תרופת פלא לכל חרדה, אך על פי מחקרים שונים, כאשר אתם יכולים ליצור את המקום הקטן הזה, בינכם לבין מה שאתם חווים, החרדה שלכם בין אם מדובר בחרדה חברתית, חרדת בריאות או כל חרדה שכיחה אחרת, יכולה יותר להירגע ולצוף בתדירות נדירה יותר. איך זה בעצם יכול לקרות וכיצד המיינדפולנס יכול לסייע להרגיע חרדות? פשוט מאוד:

  • ראשית מיינדפולנס עוזר לכם להישאר עם התחושות הקשות מבלי לנתח, להדחיק או לעודד אותן. כאשר אתם מרשים לעצמכם להרגיש ולהכיר בדאגות, בזיכרונות הכואבים, במחשבות או ברגשות הקשים האחרים, לעתים קרובות תצליחו לפוגג אותם.
  • מיינדפולנס מאפשר לכם לחקור בבטחה את הסיבות הבסיסיות הגורמות למתח שלכם. כאשר במקום לבזבז אנרגיות על מאבק בחרדה או התרחקות ממנה, אתם בוחרים ללכת עם מה שקורה, אתם יוצרים הזדמנות לקבל תובנה לגבי מה מניע את החרדה.
  • מיינדפולנס עוזר לכם ליצור מרחב סביב החרדה, כך שהיא לא תכריע אתכם. כאשר אתם מתחילים להבין את הסיבות הבסיסיות לחרדה שלכם, תחושה של חופש ומרחב מתחילה לאפוף אתכם באופן טבעי.

להרגיע חרדה בשלושה שלבים

קשב ומדיטציה, כדרך להתגברות על חרדה, הפכו לתחום הולך וגדל שיכול לסייע לכם לנווט במהלך הדרכים הרבות שבהן החרדה יכולה להפר את חייכם. שימו לב לשלושת השלבים הבאים:

  1. לשים לב לרגע הנוכחי – תרגול מיינדפולנס מזמין אתכם להפנות את תשומת הלב לחוויה שלכם בצורה רחבה ופתוחה יותר שאינה קשורה באמת לבחירה, לברירה או להערכה, אלא פשוט להחזקה (holding) – להיות המיכל למחשבות, לרגשות או לתחושות הגוף שמתעוררות בכם, ולראות אם אתם יכולים לצפות בהן מרגע לרגע.
  2. להתמקד בנשימה – שחררו את הראיה הרחבה כדי להגיע להתמקדות הרבה יותר מרוכזת ומתומצתת, עד כדי כך צרה שהיא תתמקד בנשימה באזור אחד של הגוף – בבטן, בחזה בנחיריים וכן הלאה, ושמרו על המיקוד המרוכז הזה.
  3. להפנות את תשומת הלב לגוף – לנוע החוצה כדי להיות מודעים לתחושות שעוברות בגוף כולו – בין אם זו תשומת לב לישיבה או לנשימה שלכם. שוב, אתם נעים חזרה להיבט הרחב יותר כדי לשים לב למלוא החוויה.

לבסוף, כאשר אתם מתרגלים לחיות עם מתח שתמיד נמצא שם, הדבר עלול לצמוח בהדרגה וליצור הרגל שיפגע בבריאות וברווחה. היקלעות לדפוסים תגובתיים יוצרת מצוקה רבה יותר בחיים. מסיבה זו חשוב מאוד להבחין באופן ברור בהבדל בין תגובה בחוסר מודעות לבין תגובה תוך תשומת לב. לסיכום הדברים, תרגול מיינדפולנס הוא תהליך למידה כיצד לסמוך ולהישאר עם תחושות החרדה, במקום לנסות לברוח מהן או לנתח אותן. כדאי גם לכם לנסות.

אהבתם? שתפו את הפוסט:
WhatsApp
Facebook
LinkedIn
Print

לפרטים נוספים
חייגו עכשיו:

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

אולי יעניין אותך לקרוא גם על:

אנה נווה לדרמן

אין על מה לסלוח

"הבודהה ישב מתחת לעץ ושוחח עם תלמידיו כשגבר בא וירק עליו. הוא ניגב את פניו ושאל את האיש, "מה הלאה? מה אתה רוצה להגיד עכשיו?

קרא עוד »
ברוכים הבאים
אני שמחה שקפצתם לבקר באתר שלי!
אי הוודאות של המציאות שמשתנה לנו,
מביאה איתה סטרס ותחשות מעיקות.
המיינדפולנס עבורי היא שליחות ודרך חיים ובמיוחד בימים אלו, של תקופת הקורונה, אני כאן לעזור. בשיחות ועידה בזום, או בכל אפליקציה אחרת.
 
דילוג לתוכן