קואצ'ר או מאמן אישי או שרלטנות - מיינדפולנס | Mindfulness | קורסים מיינדפולנס | קורס מיינדפולנס | אנה נווה לדרמן
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
מיינדפולנס אנה נווה לדרמן
מיינדפולנס - אנה נווה לדרמן
coach-2788394_1920

קואצ'ר או מאמן אישי או שרלטנות

רוצים לצאת מתקיעות והחלטתם: אימון אישי זה הפתרון . רגע….

עוד יום עובר. הבקרים כבדים, אין חשק , אין התלהבות . תחושת תקיעות ובעיקר תחושה פנימית עמוקה שלא יכול להיות שהחיים ימשיכו ככה. זה פשוט לא זה. בשיטוט אחרי פתרונות החלטת שאימון אישי יציל אותך ויוציא ואתך מהתקיעות. הקלדת "אימון אישי" בגוגל ונתקעת עוד יותר בתוך מאות אלפי התוצאות. מה עכשיו? איך אפשר לדעת למי לפנות ובמי לבחור?

הנה קצת סדר בבלגן:

כל קודם כל בבקשה מכם! מאמן או coach ולא קואצ'ר! אין מילה כזו בעברית. ובבבקשה…מתאמן ולא מאומן. מאומן זה אי שם בנח..נח…אומן 
טיפול מיינדפולנס

כמה זמן זה לוקח? "שמעתי שבתהליך קצר וממקוד אגיע לכל מטרות". גם נכון וגם לא.

אימון זה לא שיטת קסם, זה לא טכניקה להשגת אושר מהיר, זה לא משחרר בפגישה אחת מעכבות וחסמים.  אימון זוהי תפיסת עולם אותה אפשר לאמץ  בתהליך.

כלומר-צריך ללכת בדרך. וכשהולכים מגיעים למקומות נפלאים. השינוי הוא לא מיידי. זה כמו ההבדל בין תרופה לדיכוי הסימפטומים לבין ריפוי טבעי עמוק הנוגע בשורש הדברים.גם ריפוי טבעי הוא איטי יותר בהשפעתו מתרופה המדכאת את הסימפטומים מבחוץ . כך גם האימון מזמין אותך המתאמן לתהליך של לקיחת אחריות מלאה על חייך. ואת זה-אף מאמן ואף מטפל לא יכול לעשות במקומך ואין שום פתרון קסם ממוקד וגאוני ככל שיהיה. מתאמנים אשר מוכנים לצאת למסע הזה אכן חווים פריצות דרך ושינויים מרחיקי לכת באיכות חייהם. באימון מקצועי השינוי הוא עמוק ובעל תוצאות לטווח הארוך להבדיל משיטות של זבנג וגמרנו.

 אז כמה זמן זה לוקח? מינימום 12 פגישות. זה הבסיס ובדרך כלל קצת יותר. אפשר להגיע לאימון עמוק במשך כמעט שנה אלא שבכל שלב המאמן יעצור ויבדוק עם המתאמן עד כמה האימון יעיל עבורו להשגת מטרותיו.

באופן כללי

בשנת 2005 הוקמה לשכת המאמנים**** אשר תוך פחות מ 10 שנים הפכה להיות גוף המוביל את האימון למקצועיות ללא פשרות. כיום רשומים בלשכת המאמנים כ 3000 מאמנים בוגרי בתי ספר המשתייכים ללשכה ומגמת הצמיחה נמשכת. הלשכה מובילה ועדות מקצועיות הפועלות בהתנדבות, השתלמויות וכנס שנתי .

לפני כשנה הוחלט על קריטריונים ברף מאד גבוה לפיהם יוחלט מיהם בתי הספר הזכאים להכרה (בשונה מהשתייכות) על ידי הלשכה כבתי הספר המובילים במקצועיות  הן מבחינת התכנים ,הן מבחינת צוות המנחים והן מבחינת הדרישות להסמכת מאמנים.
בבתי הספר הללו תהליך הכשרת מאמנים נמשך כמעט שנתיים וכולל הדרכה (סטאג' וסופרוויזן) מאד קפדניים.כך שכל מי שחושב שאפשר לעשות קורס של 3 חודשים ולהפוך למאמן-אז לא.
לשכת המאמנים אף קבעה דרגות שונות למאמנים בהתאם לוותק שלהם וצבירת שעות אימון***

 למה אימון? החלטתם שמשהו בחיים שלכם לא עובד. אולי אתם יודעים מה לא עובד, אולי אתם יודעים אפילו את הדרך לפתרון ובכל זאת-התחושה היא של תקיעות.המאמן יסייע לכם גם לברר מה באמת תקוע, מה נדרש כדי ליצור את השינוי ובעזרת מאמן תוכלו גם למצוא את הדרך ליישם את השינוי ולהטמיעו בחייכם.

מה זה אימון? אימון הוא תהליך מקצועי המאפשר לגשר על הפער בין הרצוי למצוי בתחומי החיים השונים. התהליך מושתת על הנחת היסוד שכל אדם הוא יצירתי, שלם ובעל משאבים ולכן התשובות לגבי חייו קיימות בתוכו. תפקיד המאמן לנהל תהליך אשר בו המתאמן יוכל להכיר את המנגנונים המפעילים אותו, את עוצמותיו , להגדיר מטרות אשר תואמות את תשוקתו, שאיפותיו ויכולותיו.
נקודת המוצא היא מההווה ומהמצוי לעתיד טוב יותר ולרצוי. התפוקה של תהליך אימון מקצועי היא מימוש עצמי בכל תחומי החיים.

 מקצוע האימון התפתח במהלך השנים למומחיות עם התמחויות בתחומים שונים הדורשים גם ידע ספיציפי בתחום. קיימות גישות פתוחות לפיהן כל מאמן יכול לאמן בכל נושא ובקצה השני קיימות גישות ממוקדות לפיהם על המאמן להיות מומחה בתחום אותו הוא מאמן (בריאות, תזונה, זוגיות, קרירה, ילדים ונוער וכד').

התהליך האימוני כרוך לא פעם באתגרים ואפילו בקשיים ונדרשים התמדה ומחויבות אך לא פחות מכך חשובה המקצועיות של המאמן.  בתהליך אימון מקצועי מתקיימת סוג של שותפות בין המאמן למתאמן והשינוי עשוי להיות משמעותי ביותר בכל אחד מתחומי החיים.

אוקיי…החלטת לפנות למאמן.איך מתמצאים ביער הגדול הזה?

10 כללים בסיסיים שיסייעו לכם להגיע ליעד:

 1.  . האם המאמן הוסמך בבית ספר מקצועי ? האם בית הספר מוכר על ידי לשכת המאמנים? אל תתביישו לשאול ואפילו לבקש לראות תעודה . אפשר ואפילו מומלץ להכנס לאתר של בית הספר וגם לאתר של לשכת המאמנים ולקרוא בהרחבה. אימון זה לא סדרת שיחות חברית. זהו מקצוע בעל אחריות עמוקה ביותר וביכולתם לבחון זאת לעומק.
 2. האם המאמן המשיך להתפתח מאז הסמכתו הבסיסית? מאמנים טובים ומקצועיים רואים באימון דרך חיים וממשיכים להתמקצע ולהרחיב את סל הכלים והמיומנויות שלהם כל הזמן כמו גם לעבור תהליכים אישיים בעצמם..
 3. האם המאמן מקבל הדרכה? מאמן טוב ממשיך לקבל הדרכה מקצועית גם לאחר שאין מוטלת עליו חובה כזו.
 4. האם המאמן יודע להשתמש ביותר ממודל אימוני אחד? הרי לא כל מודל מתאים לכל אחד.מאמן טוב יתאים לכל מתאמן את המודל המתאים לו.
 5. הכירו את המאמן עוד לפני השיחה: היכנסו לאתר של המאמן וקראו המלצות. היכנסו לעמוד שלו בפייסבוק והתרשמו ממנו. זכותכם גם לבקש מהמאמן הפנייה לממליצים . אם כי יש בכך בעייתיות מסוימת כי רבים מהמתאמנים מבקשים לשמור על אנונימיות
 6. כמה זמן המאמן עובד ואם זה לא עיסוקו היחיד עד כמה הוא פנוי לאימון
 7. במידה ומדובר במאמן בתחום התמחות (אורח חיים בריא, ירידה במשקל, זוגיות, עיסקי, קרירה, ילדים ונער וכד') בידקו מה ההסמכה שלו בתחום הספציפי
 8. שימו סימן שאלה לגבי מאמן המציג את עצמו כמומחה בתחומים רבים שאינם קשורים בהכרח. לדוגמא מאמן המציג את עצמו כמאמן זוגי וגם עיסקי וגם להפרעות קשב וגם לכלכלת משפחה (רק כדוגמא….)
 9. בשיחת הטלפון שימו לב- האם המאמן מדבר הרבה על עצמו . האם הוא מתהדר? האם הוא נשמע לכם אותנטי או מדקלם סיסמאות? האם הוא מבטיח לכם הרים וגבעות ?
 10. ולסיום-מה תחושת הלב? האם יש "כימיה" ? האם נוח לכם? האם יצאתם מהשיחה בתחושת אופטימיות ? בסופו של דבר מעבר לתהליך המקצועי-זהו מפגש אנושי וחשוב שתרגישו בנוח. אתם עומדים לאפשר למאמן להיכנס לחייכם וחשוב ביותר שתרגישו שיש לכם מרחב פתוח ובטוח להיות מי שאתם .החשוב הוא לא רק מי הוא מאמן טוב אלא מי הוא המאמן המתאים לך אישית.

10 אורות אדומים:

 האם המאמן…..

 1.  מדבר על עצמו יותר מששואל ומתעניין בכם
 2. נותן פתרונות ועצות מה ואיך לעשות
 3. מתבונן בטלפון שלו או אפילו עונה לשיחות
 4. נפגש איתכם במקום ציבורי חסר פרטיות
 5. מבטא אמפטיה, מסתכל בעיניים, מקשיב, מחייך
 6. מתמקד במה כן אפשרי ובעוצמות או מטיל ספק וקובע מה המטרה הנכונה בשבילכם
 7. כבר בהתחלה מודיע שיהיה צריך הרבה מאד פגישות והתהליך יהיה מאד ארוך
 8. "חופר" על העבר
 9. לוחץ עליכם לקבוע מיד פגישה נוספת. זכותכם להתלבט!
 10. ולסיום: האם המאמן מבטיח שתגיעו לירח במהירות האור .קרה לי שמישהו רצה לבוא לאימון ואמר לי:" שמעתי שאת קוסמת". ועניתי לו שאני ממש לא קוסמת ולא זו בלבד אלא שגם האימון הוא לא קסם אלא עבודה קשה הדורשת מאמץ. חשוב להבין כי שינוי לוקח זמן. אימון הוא תהליך ולא הארה  המתרחשת בין לילה

לסיכום:

 ההחלטה להתחיל תהליך של אימון אישי יכולה להיות משמעותית ביותר לחיים. חשוב מאד לבחור את המאמן שיהיה זה שאיתו תחלקו באינטימיות ובשיתוף משמעותי את הדרך המובילה לחיים של משמעות והנאה. או כמו שאומרים לי מתאמנים רבים בשיחת הסיום:" אני פשוט הרבה יותר מאושר". ומה זה אם לא סיבה לצאת לדרך כבר עכשיו ולהתחיל בדרך המרגשת הזו אשר בסופה ניתן לחיות את החיים שלהם שאפתם בשלמות ובמימוש עצמי.

הוקרה: אני מוקירה את הזכות להיות מאמנת בכירה  ((MCIL.  שוב ושוב מתרגשת לאמן, להנחות וגם להדריך מאמנים. אני משלבת אימון ביחד עם תרפיה (בוגרת תכנית תלת שנתית בבר אילן)  ומורהה למיינדפולנס- בוגרת תכנית להכשרת מורים בבמרכז בינתחומי ואוניב בנגור אנגליה להוראת הקורס הבינלאומ למיינדפולנס- MBSR )  .
אנ עוזרת לאנשים לפתח חוסן נפשי ולהצודד עם קשיים ומשברים ומלווה אנשים בצמתים המשמעותיות של חייהם למטרה מיטיבה המשפרת את איכות חייהם.
אני תלמידה נצחית. ממשיכה להעמיק, ללמוד ולקבל הדרכה כפי שעשתי בכל 22 השנים בהם אני עוסקת במקצוע.
ואלה חלק מההכשרות שלי :

תרפיה מבוססת מיינדפולנס
מורה למיינדפולנס MBSR
מאמנת בריאות ותזונה

***דרגות ההסמכה על פי הלשכה:

Ccil –  מאמן מוסמך – לאחר 100 שעות אימון  .

. – Pcil מאמן מקצועי – לאחר 750 שעות אימון

– Mcil מאמן בכיר – לאחר 2000 שעות אימון   .

****אתר הבית של לשכת המאמנים:  לשכת המאמנים

 

אהבתם? שתפו את הפוסט:
WhatsApp
Facebook
LinkedIn
Print

לפרטים נוספים
חייגו עכשיו:

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

אולי יעניין אותך לקרוא גם על:

אנה נווה לדרמן

בוטוקס לרגשות

מזריקים רעלים לקמטים כדי להעלים אותם.
הם באמת מעלימים אום?
לא.
זה רק נראה כה מבחוץ.
גם ברגשות יש שמטים. הרווחנו גם אותם, כמו את הקמטים, ביושר רב.

קרא עוד »
ברוכים הבאים
אני שמחה שקפצתם לבקר באתר שלי!
אי הוודאות של המציאות שמשתנה לנו,
מביאה איתה סטרס ותחשות מעיקות.
המיינדפולנס עבורי היא שליחות ודרך חיים ובמיוחד בימים אלו, של תקופת הקורונה, אני כאן לעזור. בשיחות ועידה בזום, או בכל אפליקציה אחרת.
 
דילוג לתוכן