איך למלא את הקן המתרוקן - מיינדפולנס | Mindfulness | קורסים מיינדפולנס | קורס מיינדפולנס | אנה נווה לדרמן
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
מיינדפולנס אנה נווה לדרמן
מיינדפולנס - אנה נווה לדרמן
nest-918898_1920

איך למלא את הקן המתרוקן


ילדים

זה לא קורה ברגע אחד. לנו נדמה שמרגע לרגע משהו הישתנה.הילדים מפתחים את היכולת להתרחק מאיתנו, לפתח עולם משלהם ואז מגיע הרגע הזה שאנחנו לבד בבית, הילד הלך לחבר בלעדינו, לחוג, לצופים, ללימודים ואחר כך לצבא  וכו' ואז כאילו ביום אחד הוא מודיע שהחליט לשכור בית משלו . היום הזה שבו הוא אורז , מחטט במגירות למצוא עוד קצת כלים כדי לחסוך הוצאות , ומאותו יום- משהו משתנה בחיים. הילד "עזב" את הבית עזיבה שלמעשה התחילה עם עזיבת הרחם :).

 תהליך "הקן המתרוקן" נראה כאילו רגע אחד של לפני ואחרי ואולי זה הסוד- שנדע לראות בזה תהליך.

הרבה מדובר על כך שבתקופתנו הקן לא כל כך מהר מתרוקן. הילדים נשארים לגור בבית עד גיל מאוחר  הרבה יותר מבעבר. העלויות הגבוהות והנוחות להמשיך ליהנות משירותי הבית משאירים אותם . גם העובדה שבמקרים רבים הבתים יותר מרווחים מהבתים בעבר וגם היחסים לעיתים קרובות יותר פתוחים ומאפשרים להם לחיות את חייהם ללא הפרעה ומבלי להתמודד עם החיים שם בחוץ ועם החשש שקר ..קר שם בחוץ.

התחושות שונות ממשפחה למשפחה. יש הורים המעודדים את הילדים לעזוב כדי לפרוש כנפיים , להתגבש ולהתחיל בחיים עצמאיים. יש משפחות המקבלות את המשך הנעורים בברכה ויש כאלה שפשוט מקבלים את זה כעובדה. כמובן שיש את אלה שמתלוננים בשקט ומחכים לרגע המיוחל בו יוכלו אחרי שנים רבות להנות משקט .

כך או אחרת,, מגיע השלב בו העיסוק בגידול הילדים מפסיק להיות מרכז החיים ובודאי שכבר לא מעסיק כבעבר. השלב הזה קורה עוד לפני עזיבת הבית. ממהרים הביתה כי הילדים לבד ומסתבר שהם עסוקים בענייניהם, בחוגים, עם חברים ובודאי לא ממש מחכים שיטפלו בהם.

גם כאן התחושות משתנות על פני רצף שבקצה האחד שלו נמצא את מי שחשה הקלה על שסוף סוף יוכל להתפנות לעיסוקיה ובקצה השני- מי שחשה סוג של משבר ואפילו חווית נטישה. וכמובן כל הרצף שבין הקצוות.

  טיפים לשלב הבא, שלב הקן המתרוקן , בין אם עזיבת הקן לכמה שעות ובין אם עזיבה לכתובת אחרת: :

  1. הכרה-חשוב להכיר  בתחושותייך בכנות. הפני תשומות לב למחשבות, לרגשות ותני להם מקום של כבוד
  2. קבלה- קבלה של התחושות למיניהן. אתם הורים נהדרים גם אם אתם שמחים שהקן התרוקן ואת/ה אדם מלא ושלם גם אם קשה לך .
  3. לא להשאר לבד עם המחשבות והרגשות באשר הם- שתפו…דברי על התהליך שאת עוברת עם חברות במצב דומה לשלך, עם בן הזוג ואפילו עם הילדים.
  4. הסדרי ראיה- כשאני הבנתי שהקן מתרוקן החלטתי על "הסדרי ראייה". כשהם עדיין היו בבית הקפדתי על ארוחות ערב משותפות כדי שיתקיים מפגש. משעזבו – קבענו גם כן "הסדרי ראייה" כבסיס. לא להאחז בזה בנוקשות אבל כדי שתוצר מסורת ובסיס.
  5. לא "לחפור" – חשוב למצוא את קו האמצע בין לנדנד ולהעיק בטלפונים צפופים לבין לחשוש להפריע. תתקשרו כשבא לך ביחד עם תשומת לב לא "לחפור". כי כן…יש להם חיים משלהם ולא תמיד זה מתחת לסינר שלך
  6. הכינו את עצמכם ליום. שימיו לב שאתם מעדכנים את אורח חייך בהתאם לשלב בחיים כך שלא תמצאו את עצמך יום בהיר אחד בתחושת ריקנות . תחומי עניין משלכם הכרחיים גם למענך ולא פחות למען הילדים.
  7. זוגיות-אם יש זוגיות –זה הזמן לחזור ולהשקיע בה ולהנות מהאפשרות לחדש אינטימיות. לעיתים דווקא עם עזיבת הילדים הפערים בזוגיות נחשפים. זה הזמן להקדים מודעות למשבר ולהשקיע בשיפור ורענון הזוגיות . ואם אין- למה אתם מחכים? זה הזמן! בזמן ובאנרגיה שהתפנו מהטיפול בילדים זה הזמן להפתח לזוגיות חדשה ומיטיבה
  8. לשחרר לשחרר לשחרר! ולשתחרר!!! חשוב לא להעמיס על הילדים תפקיד להתעסק בקשיים שלך,הם אינם אמורים למלא חלל שלך עם עצמך או בזוגיות.
  9. להתחדש- זה הזמן לחדש ולהתחדש- קשרים עם חברים, תחומי עניין, עיסוקים.נשים עם כוס יין
  10. המציאות- להבין שזה טבע המציאות ותהליך עזיבת הקן מתחיל למעשה מיום הלידה. כל תהליך ההורות כרוך בהפרדות מיום ליום. זוהי הצמיחה וההתבגרות שלנו ושל הילדים.

לסיום: לזהות את התחושות והרגשות, להכיל, לקבל כפי שהם ואז להנות מהזמן הזה , לחדש ולהתחדש, להכניס תכנים ועשייה והכי חשוב- לסמוך על הגוזל שעוזב את הקן ולשמוח על הפיכתו לאדם בוגר ואחראי לחייו.

נ.ב יהיו מה שיגידו שטעות לחבר בין קן שמתרוקן לאחר הצהריים או אפילו ליותר לבין ילדים שעזבו לבית משלהם. לדעתי- ככל שנשכיל לראות את הקן המתרוקן כתהליך המתקיים לאורך שנים-כך הרגע הזה בו הוא מתחיל לשלם ארנונה לבד יהיה יותר מובן ונעים.

חשוב להזכר מדי פעם בעובדה כי הילדים לא אחראיים על האושר שלנו, על תחושת הסיפוק והמלאות. אז תהנו מהזמן החדש, מהשלב החדש וצאו לדרך. כי כשיוצאים מגיעים למקומות נפלאים.

                                **************************************

לנשים שרוצות להתחבר לשקט שבפנים כסוף סוף אפשר להתפנות להתבונן פנימה- זו סדנא עבורך. סדנא מבוססת מיינדפולנס נתפתחת ביום שלישי 13.1.

להרשמה פיתחי את הלינק   http://lp.viplus.com/biz4   מוזמנת להתקשר 0523222803

נשים מדיטציהלבלוג שלי בסלונה : לבלוג שלי בסלונה הקליקו כאן

אהבתם? שתפו את הפוסט:
WhatsApp
Facebook
LinkedIn
Print

לפרטים נוספים
חייגו עכשיו:

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

אולי יעניין אותך לקרוא גם על:

אנה נווה לדרמן

הדשא אצל השכן יותר ירוק

בחדר העבודה שלי אני פוגשת א.נשים לפגישות אישיות לתהליך של מפגש אינטימי שלהם עם עצמם ושלי איתם ובדרך כלל מתאמנים בדרך המיינדפולנס. בשיחות הרבה פעמים

קרא עוד »
אנה נווה לדרמן

 מדיטציה ושלפשטונדה

"אם אתה יודע איך לסבול-תדע גם איך לא לסבול" (סנגאי) הביטוי שְלַפשְטוּנדֶה בתרגום מילולי: שעת שינה. המשמעות היא שעת מנוחה בין 16:00-14:00. אין להרעיש ואין להפריע.

קרא עוד »

תזונה בצלחת ומחוצה לה

 אדם בתוך הגוף הוא גר  התזונה שבצלחת וזו שמחוצה לה. הטור אישי הזה נוצר מתוך תחושת שליחות. אחרי אינספור תהליכים אישיים ולא פחות מכך לווי

קרא עוד »
ברוכים הבאים
אני שמחה שקפצתם לבקר באתר שלי!
אי הוודאות של המציאות שמשתנה לנו,
מביאה איתה סטרס ותחשות מעיקות.
המיינדפולנס עבורי היא שליחות ודרך חיים ובמיוחד בימים אלו, של תקופת הקורונה, אני כאן לעזור. בשיחות ועידה בזום, או בכל אפליקציה אחרת.
 
דילוג לתוכן